Subspecialty Committees

If you would like to contact any of the chairmen or co-chairmen below, please send an email to [email protected].

 

Computers & Enabling Technologies

Chair: Ajeya Adhikari

 

Foot & Ankle

Chair: Gowreeson Thevendran  
Members: Paulo Ferrao, Rupinderbir Deol, Eric Giza, Arvind Puri, Lucky Jeyaseelan, Guangrong Yu, Mingzhu Zhang, Nasef Mohamed Nasef Abdellatif, Tanawat Vaseenon, Rahul Upadhyay, Karan Johal, Gabriel Khazen, Cristian Ortiz

 

Hand

Chair: Margaret Fok
Vice-chair: Ferdinando Da Rin
Members: Mohammed Ali Fadhil Al-Bayati, Amr Aly, Shalin Chen, Anil Dhal, Essam Elkaref, Duretti Fufa, Sanjeev Karkar, Bo Liu, Fabian Moungondo, Joao Carlos Nakamoto, Frédéric Schuind, Marco Yanex Quito

 

Hip Arthroplasty

Chair: André Ferreira
Vice-chair: Chahine Assi
Members: Iyes Ait El Hadj, Thami Benzakour, Laszlo Bucsi, Alberto Carli, Wei Chen, Julio Fernandes, Yasuhiro Homma, Fatih Kucukdurmaz, Oliver Marin-Pena, Marcos Musafir, Jairo Rincon, Mohamed Sukeik

 

Infections

Chair: Khaled Emara
Vice-chair: Pietro Ruggieri
Members: Chingiz Alizade, Udo Ego Anyaehie, Ferdinando Da Rin De Lorenzo, Mohamed Fadel, Martin Gargan, Ana Lucia Lima, Miguel E. Molano, Javad Parvizi, Hiroyuki Tsuchiya, Nikolay Zagorodniy, Akos Zahar, Yixin Zhou

 

Knee Arthroplasty

Chair: Francesco Bennazzo  
Vice-chair: Ashok Rajgopal 
Members: Hwa Sen Chua, Ivan De Martino, Ponky Firer, Dariush Gouran Savadkoohi, Miroslav Haspl, Fatih Kucukdurmaz, Matthew Morrey, Maximilian Rudert, Manuj Wadhwa

 

Orthopaedic Microsurgery

Chair: Qing-Tang Zhu
Vice-chair: Ahmad Ibraheem Addosooki Mohammad Abdelraheem 

 

Orthopaedic Research

Chair: Hamish Simpson  
Members: John Leong, Hari Reddi, Frédéric Schuind

 

Paediatrics

Chair: Patricia Fucs
Vice-chair: Mihir Thacker 
Members: Antonio Andreacchio, Darko Anticevic, Juan Couto, Matthew Dobbs, Khaled El Adwar, Ismat Ghanem, Gamal Hosny, Joshua Hyman, Ashok Johari, Li Zhao

 

Shoulder & Elbow

Chair: Nuri Aydin
Vice-chair: Przemislaw Lubiatowski  

 

Spine

Chair: Vikas Patel 
Vice-chair: Alaa Azmi Ahmad

 

Sports Traumatology & Arthroscopy

Chair: Wai Pan Peter Yau
Vice-chair: Fabio Valerio Sciarretta
Members: Raid Abutalib, Sultan Al Maskari, Bobby Anand, Umer Butt, Julio Fernandes, Michael Held, Vikas Khanduja, Robert Klitzman, James Sir Young Loh, Fernando Rosa, Seow Hui Teo, Rui Yang

 

Trauma

Chair: Gershon Volpin 
Prevention Subcommittee Chair: Günter Lob 
Members: Alexandre Beletsky, Thami Benzakour, Mohammed Hassan Darwish, Khaled Emara, José Sérgio Franco, Dariush Gouran Savadkoohi, Guy Grimard, Frankie Ka Li Leung, Stefan Marlovits, Sandor Mester, Fred Matthew Toboso Otsyeno, Mohamed Rashed, Jordan Saveski, Reinhard Schnettler, Peifu Tang, Vilmos Vécsei, James Patterson Waddell, Nikolaj Wolfson, Wahab Yinusa

 

Tumours

Chair: Pietro Ruggieri
Vice-chair: Eduardo Botello
Members: Francis Hornicek, Joseph Benevenia, Andrea Angelini, Keith Hosking, Luisa Paganini, Nedim Aytekin, Magdy Abdelmotaal, Yogesh Panchwagh, Albert Lam, Walid Atef-Ebeid, Fabrice Fiorenza, Ajay Puri