Academies, Councils & Committees

If you would like to contact any of the chairs below, please send an email to [email protected].
 

International Council


The International Council is composed of all National Representatives (Delegates and Secretaries), the Board of Directors, Past Presidents of SICOT and (Past and Future) Presidents of congresses, Chairmen of SICOT’s Committees, the Editors and the Chairpersons of the Editorial Board of "International Orthopaedics" and "SICOT-J".

 

Education Academy

Vikas Khanduja (Chair

Education Committee

Frankie Leung (Chair)
Arindam Banerjee (Vice-chair
Arpit Jariwala
In-Ho Jeon
Srinath Kamineni
Christian M. Lozano
Ajay Malviya
Saseendar Shanmugasundaram
Tak Man Wong

Education Centres Committee

Pietro Ruggieri (Chair)
Khaled Emara (Vice-chair)
Joseph Benevenia
Keith Hosking
Albert Ying-Lee Lam
Andreas Leithner
Francisco Linares
Yogesh Panchwagh
Rafaat Ragab
Fabio Valerio Sciarretta

 

Educational Day Committee

 

Arindam Banerjee & Hitesh Gopalan (Chairs)
 

 

Fellowships Committee

Bassel El-Osta (Chair)
Vojtech Havlas (Vice-chair)
Ahmed Abdel-Azeem
Laszlo Bucsi
Horacio Caviglia
Srinath Kamineni
Haidar Kassir
Swapnil Keny
Stéphane Leduc
Abubakar Muhammad Musa
Cristian Ortiz
Pietro Ruggieri
Sureshan Sivanathan
Afshin Taheriazam

Scientific Programme Committee

Gow Thevendran (Chair) 
Subspecialty Committees

Awards Committee

Sergio Franco (Chair)
Marc Patterson
Essam El Sherif
Joshua Hyman
Myung-Chul Yoo

 

Young Surgeons Committee

Karadi H. Sunil Kumar (Chair) 
Aju Bosco (Vice-chair)
Ahmed Abdelazeem
Ahmed Alghamdi
Alberto Carli
Nicholas Desy
Tatiana Guerschman
Morovic Macarena
Chris O'Dowd-Booth
Temiloluwa Olufemi
Yusuf O. Hasan
Gandhi Nathan Solayar
Ismail Turkmen

 
Research Academy

Mohit Bhandari (Chair

Research Awards Committee

Margaret Fok (Chair)
Sattar Alshryda
Jean-Louis Rouvillain
Pablo Slullitel
Sachin Tapasvi
Chingiz Alizade
Shady Mahmoud
Mohamed Rashed

Research Grants Committee

Mustafa Citak (Chair)
Anthony Howard
Rajesh Malhotra
Caroline Hing
Xinhong Pei
Ashok Gavaskar
Pradeep Kafle
Tao Ji
Michael Tanzer

Research Education and Mentorship Committee

Ajay Malviya (Chair)
Muhammed Tahir
Julio Fernandes
Francesco Benazzo
Thomas Hilton
Luigi Meccariello
Man Hong Steve Cheung
Neritan Borici
Saseendar Shanmugasundaram
Aju Bosco
 

 
Governance Council

John Dormans (Chair

Congress Site Committee

John Dormans (Chair 

Constitution & Bylaws Committee 

John Dormans (Chair
 

Officer Nominating Committee

John Dormans (Chair
Philippe Hernigou

Advocacy Committee

Onder Aydingoz (Chair)
       

Publications & Communications Committee

Marius Scarlat (Chair)
Jacques Caton 
Hatem Said
Ahmed Abdelazeem
 

 
Finance Council

Hatem Said (Chair)

Finance Committee

Philippe Hernigou (Chair)
James Waddell
Hatem Said
Linda Ridefjord
Katia Gnych

Corporate Liaison Committee

James Waddell (Chair)
Philippe Hernigou
Gow Thevendran 
Mohamed Sukeik
Linda Ridefjord

Long Range Finance & Industry Committee

Shanmuganathan Rajasekaran (Chair)
John P. Dormans
Ashok Johari
Philippe Hernigou
James Waddell
Ian Leslie
George Thompson